wtorek, 19 czerwca 2018

100 - lecie Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu.


100 - lecie Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu.
W budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej  11 maja br odbyła się konferencja pod tytułem 100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu 1918 - 2018. Wydarzenie połączone było z wernisażem wystawy pod tym samym tytułem.

Okolicznościowe referaty wygłosili:
Dr hab. Andrzej Zapałowski „Garnizon przemyski WP w latach 1944-1948”
Dr hab. Andrzej Olejko „Z szachownicą nad Przemyślem 1918-1939”
Dr Grzegorz Szopa „Garnizon przemyski WP w II RP”
Dr Lucjan Fac „Żurawiccy pancerni 1920-1945”
Dr Wojciech Moś „Podhalanie w garnizonie Przemyśl”
Mgr Anna Nowak „Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”

Wystawa poświęcona została jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy. Wystawa przybliża odbiorcom okoliczności ich narodzin, rozbudowę, zmiany organizacyjne oraz codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności.

Na przygotowywanej ekspozycji przedstawione zostały jednostki WP od początków odzyskania niepodległości, aż do czasów współczesnych. Znalazły się na niej fotografie dowódców jednostek wojskowych, żołnierzy i sprzętu używanego przez armię polską od pierwszych dni niepodległości do chwili obecnej.

Zaprezentowane też zostały mundury z okresu minionego stulecia (1918-2018), wyposażenie żołnierzy, elementy uzbrojenia, odznaki pamiątkowe, dokumenty, odznaczenia i różnego rodzaju militaria. Część wystawy jest również poświęcona żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i ich wysiłkowi walce o niepodległą Polskę. Zaprezentowane zostały wybrane osobiste pamiątki po żołnierzach z okresu II wojny światowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz