środa, 28 listopada 2018

Przemyski „Słowak” na 100 - lecie Niepodległości



W setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości społeczność przemyskiego „Słowaka” zaplanowała szereg wyjątkowych inicjatyw, takich jak: filmowe lekcje historii, seminaria naukowe współorganizowane z TPN i Instytutem Historii UJ, posadzenie dębów „Juliusz” i „Julek” w Parku Miejskim i na terenie przyszkolnym, Historyczną Grę Miejską dla uczniów przemyskich szkół, konkurs pieśni patriotycznych, Bal Niepodległościowy, itp.

wtorek, 27 listopada 2018

Rozmowa z Jackiem Stankiem - Prezesem Sanwilu, Sp. z o.o. - Producenta materiałów powlekanych


Red. Przemyśl znany jest na świecie z takich marek jak Inglot  czy Kazar. Okazuje się jednak że są jeszcze inne firmy, których wytwarzane w Przemyślu towary trafiają na cały świat. Spokojnie do ich grona zaliczyć możemy Sanwil
JS. Jak najbardziej. Nasza firma istnieje od 1974 roku i udało nam się przetrwać wszelkie transformacje ustrojowe zachowując swój główny profil produkcji. Na dzień dzisiejszy zatrudniamy ponad 125 osób i zaliczamy się do jednych z największych pracodawców w Przemyślu. Nasz towar znaleźć można na rynku krajowym ,  rynkach europejskich oraz azjatyckich. Są to wyroby z założenia specjalistyczne dedykowane pod konkretne branże.

poniedziałek, 26 listopada 2018

Ten straszny… schron.


     
Kiedyś słyszałem powiedzenie, że najgorszym wrogiem człowieka jest strach. Niektórzy mówią też, że to właśnie człowiek jest swoim największym wrogiem (w znaczeniu moje „ja” moim „wrogiem”), ale sądzę, że „na jedno wychodzi”. Jeśli człowiek ma być dla siebie wrogiem to raczej w chwili, gdy ogarnięty jest obawami czy właśnie strachem marnuje jakąś okazję lub, co gorsza, zaszkodzi sobie jakimś irracjonalnym zachowaniem lub działaniem.

ks. kapelan Józef Panaś „Z ciężkich dni Przemyśla”. Zapiski kronikarskie naocznego świadka.


Przemyśl, przełom października i listopada 1918 r. W mieście wrze jak w kotle.  Na ulicach pełno żołnierzy  austro-węgierskich dla których wojna już się skończyła. Co teraz? Dla Polski i dla Przemyśla powiało wolnością. Jednak nadzieja, radość miesza się z obawami. Dla miasta nadchodzi czas kolejnej trwogi i ciężkiej próby. Naoczny świadek - ks. kapelan Józef Panaś przeniesie nas w czasie w tamte dni. Pokaże ówczesne polityczne niuanse 
i kulisy walki o Przemyśl z Ukraińcami. Zachęcamy do lektury. 

piątek, 23 listopada 2018

Przemyska poezja na 100 lecie Niepodległej


Poezja patriotyczna na 100 lecie odzyskania Niepodległości przemyskich poetów