wtorek, 19 czerwca 2018

Zielnik Przemyski - syrop z kwiatów czarnego bzu



Zioła w tym roku zapełniły swoją obfitością majowe łąki i zbocza. Warto w te dni wybrać się za miasto i korzystać z darów natury. Mamy za sobą już sezon na miody z mniszka lekarskiego i syropy z akacji, bo te właśnie zaczynają przekwitać.

eCall obowiązkowy i moto ciekawostki


eCall  obowiązkowy
System eCAll pozwala na automatyczne, lub ręczne połączenie z centralą numeru 112, w celu przekazania informacji o miejscu wypadku. Aby to umożliwić samochód będzie musiał być wyposażony w odbiornik GPS umożliwiający jego lokalizację, a także w Galileo.

Wiersze "Weny"


Monika Lach

Marzenia

„Biedny jestem: me skarby – w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy,
Stąpaj ostrożnie po marzeniach.”
William Butler Yeats

Działalność obozu przejściowego Przemyśl - Bakończyce i Rady Głównej Opiekuńczej w latach 1943 - 1944. Część II. Rok 1944.



Pomimo wszelkich działań prewencyjnych w postaci interwencji u władz niemieckich, prób konsolidacji mieszkańców wsi polskich itp., od stycznia 1944 r. rozwinęła się nowa potężna ofensywa nacjonalistów ukraińskich skierowana przeciw ludności polskiej z Małopolski Wschodniej.

„Ciekawostek o Przemyślu nigdy dość!”


„Ciekawostek o Przemyślu nigdy dość!”
Piotr Dzoć

Zawsze deklaruję, że moim ulubionym miejscem w Przemyślu jest Schron Kierowania Obroną Cywilną na Zasaniu – poświęciłem mu już kilka tekstów, jednak nie oznacza to, że nie interesuje mnie też samo miasto. Chciałbym w tym artykule zaproponować zapoznanie się z kilkoma „miejscami” w sieci, w których można znaleźć wiele ciekawych informacji o pięknym Przemyślu. Trudno jest mi co prawda stwierdzić na ile niektóre z nich są popularne, ale sądzę, że wciąż znajdą się osoby, które mogą się nimi zainteresować po lekturze mojego tekstu.

STEFANIA PODGÓSKA



STEFANIA PODGÓRSKA
Magdalena Nasim 

Kilka miesięcy temu trafiłam na artykuł pani Joanny Potaczek, który ukazał się w gazecie pt. „Niedziela”. Opisany został w nim rys biograficzny Stefanii Podgórskiej, która otrzymała najwyższe odznaczenie cywilne nadawane nie- Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Był to artykuł w języku polskim napisany o tej kobiecie. Kilka dni później zainteresowałam jej osobą moją mamę, która napisała o niej bajkę dla dzieci (można ją przeczytać w kwartalniku „Głos znad Sanu” nr 32, jesień 2017. Pani Agnieszka Mazur wykonała do niej ilustracje i tak powstał teatr kamishibai).  

100 - lecie Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu.


100 - lecie Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu.
W budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej  11 maja br odbyła się konferencja pod tytułem 100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu 1918 - 2018. Wydarzenie połączone było z wernisażem wystawy pod tym samym tytułem.